Предмети, що заборонені до пересилання

Спеціальні положенн я (митні та інші):

Перелік вкладень, заборонених до пересилання або на пересилання яких діють певні обмеження

Відповідно до ст. 20 Закону України «Про поштовий зв’язок» забороняються до пересилання у поштових відправленнях вкладення, які можуть становити загрозу життю та здоров'ю людей, призводити до знищення чи псування (пошкодження) інших поштових відправлень та поштового обладнання. Перелік вкладень, заборонених до пересилання у поштових відправленнях, порядок їх вилучення із поштових відправлень та розпорядження ними визначаються Кабінетом Міністрів України.

Перелік небезпечних вкладень, які можуть пересилатися у міжнародних поштових відправленнях, визначається актами Всесвітнього поштового союзу.

У внутрішніх поштових відправленнях забороняється пересилати:

  • Вогнепальну зброю усіх видів, основні частини зброї, пристрої вітчизняного виробництва для відстрілу патронів, споряджених гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії, та патрони до них, холодну зброю та інші предмети, спеціально призначені для нападу та оборони (кастети, стилети, балончики з рідиною паралітичної дії тощо), бойові припаси, засоби ініціювання вибуху, вибухові речовини або вибухові пристрої, легкозаймисті або інші небезпечні речовини, якщо інше не передбачене законодавством.
  • Наркотичні засоби, психотропні речовини та прекурсори, включені до переліку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 6 травня 2000 р. № 770 “Про затвердження переліку наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів” (Офіційний вісник України, 2000 р., № 19, ст. 789), та їх аналоги.
  • Токсичні та радіоактивні речовини, ртуть, кислоти, отруйні, їдкі речовини.
  • Тварин та отруйні рослини.
  • Національну валюту (крім нумізматичної продукції Національного банку, інвестиційних монет України, монет, що використовуються для нумізматичних цілей, та їх колекцій), іноземну валюту.
  • Харчові продукти, якщо на планову дату доставки відповідного поштового відправлення одержувачу закінчується встановлений строк придатності таких харчових продуктів.
  • Алкогольні напої з вмістом спирту етилового понад 8,5 відсотка об’ємних одиниць, крім тих, що не підлягають маркуванню марками акцизного податку відповідно до податкового законодавства України, тютюнові вироби, рідини, що використовуються в електронних сигаретах, на яких відсутні марки акцизного податку встановленого зразка.
  • Спеціальні технічні засоби негласного отримання інформації, перелік яких визначається постановою Кабінету Міністрів України від 22 вересня 2016 р. № 669 “Деякі питання щодо спеціальних технічних засобів для зняття інформації з каналів зв’язку та інших технічних засобів негласного отримання інформації” (Офіційний вісник України, 2016 р., № 79, ст. 2640).
  • Біологічні агенти (мікроорганізми, віруси, біологічні токсини, частки або інші інфекційні речовини як природного походження, так генетично модифіковані, які можуть спровокувати інфекцію, алергію, токсичність або іншим шляхом створити небезпеку для людей, тварин чи рослин).

У міжнародних поштових відправленнях забороняється пересилати:

  • Вогнепальну зброю усіх видів, основні частини зброї, пристрої вітчизняного виробництва для відстрілу патронів, споряджених гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії, та патрони до них, холодну зброю та інші предмети, спеціально призначені для нападу та оборони (кастети, стилети, балончики з рідиною паралітичної дії тощо), бойові припаси, засоби ініціювання вибуху, вибухові речовини або вибухові пристрої, легкозаймисті або інші небезпечні речовини, якщо інше не передбачене законодавством країни відправлення (призначення) та/або актами Всесвітнього поштового союзу. Крім того, відповідно до вимог служб авіаційної безпеки не приймаються до пересилання макети зброї, її повнорозмірні моделі та точні копії (зокрема іграшки та предмети декору, що мають вигляд вогнепальної чи вибухової зброї), а також пневматична зброя.
    Наприклад, кулемети, пневматичні рушниці, рушниці для підводного полювання, кулі, шаблі, мисливські ножі, нунчаки, лазерні гармати, тротил, порох, капсулі-детонатори, електродетонатори, шнури вогнепровідні та детонаційні, боєприпаси, саморобні вибухові суміші, ракети сигнальні й освітлювальні, фальшфеєри, димопатрони, шашки посадочні, сірники термітні, сірники підривника, петарди залізничні, вогні бенгальські, вогні феєрверка, люскугелі, вироби піротехнічні побутові й подібні до них предмети та саморобні засоби і вироби, газові балончики, що містять нервово-паралітичні, сльозогінні, отруйні та сильнодійні гази тощо.
  • Наркотичні засоби, психотропні речовини і прекурсори, включені до переліку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 6 травня 2000 р. № 770 “Про затвердження переліку наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів” (Офіційний вісник України, 2000 р., № 19, ст. 789), та їх аналоги, радіоактивні речовини, товари, що підпадають під визначення 1—24 груп УКТЗЕД, які переміщуються (пересилаються) на адресу громадян або відправляються громадянами, крім продуктів харчування загальною вагою не більше 10 кілограмів в упаковці виробника, а також інші предмети, заборонені відповідно до закону до пересилання у міжнародних поштових відправленнях.
  • Дозволи на право носіння зброї, трудові книжки, військові квитки, документи, що посвідчують особу (крім пересилання в реєстрованих міжнародних поштових відправленнях паспортів громадянина України для виїзду за кордон, а також у період воєнного стану або на період, що закінчується в останнє число місяця, у якому завершується дія карантину, встановленого на території України Кабінетом Міністрів України, паспортів громадянина України, посвідчення особи на повернення в Україну, тимчасових посвідчень громадянина України, національних посвідчень водія на право керування транспортними засобами відповідної категорії).
  • Спеціальні технічні засоби негласного отримання інформації, перелік яких визначається постановою Кабінету Міністрів України від 22 вересня 2016 р. № 669 “Деякі питання щодо спеціальних технічних засобів для зняття інформації з каналів зв’язку та інших технічних засобів негласного отримання інформації” (Офіційний вісник України, 2016 р., № 79, ст. 2640).
  • Радіообладнання та випромінювальні пристрої, що заборонені до ввезення та застосування на території України загальними користувачами радіочастотного спектра відповідно до рішення Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах електронних комунікацій, радіочастотного спектра та надання послуг поштового зв’язку, від 25 січня 2023 р. № 18.
  • Біологічні агенти (мікроорганізми, віруси, біологічні токсини, частки або інші інфекційні речовини як природного походження, так і генетично модифіковані, які можуть спровокувати інфекцію, алергію, токсичність або іншим шляхом створити небезпеку для людей, тварин чи рослин).
    Наприклад, мікроорганізми (зокрема бактерії, віруси, рикетсії, паразити, грибки), інфекційні агенти, такі як пріони, вакцини, медичні й клінічні відходи, біозразки тощо.
  • Токсичні речовини, ртуть, кислоти, отруйні, їдкі, корозійні, сильнодіючі речовини в будь-якому фізичному стані незалежно від форми та якості їх упакування.
    Наприклад, бруцин, нікотин, стрихнін, формалін, антифриз, етиленгліколь, ртуть, ціанисті препарати, циклон, ціанплав, сірчану, азотну кислоти; калієві, натрієві луги; хлорне вапно, електроліт акумуляторний та речовини з подібними властивостями.
  • Легкозаймисті гази, незаймисті й нетоксичні гази (рідкі криогенні гази), токсичні гази.
    Наприклад, гази в будь-якому упакуванні, ємності з аерозолями, запальнички, заправні балончики, вогнегасники тощо.
  • Гази стиснені та скраплені для побутового і промислового використання.
    Наприклад, пропан-бутан, азот, неон, аргон, кисень, хлор тощо.
  • Радіоактивні речовини та матеріали будь-якого ступеня потенційного ризику, форми виготовлення чи фізичного стану та фізичних властивостей.
    Наприклад, ізотопи для цілей діагностики й лікування, головки дефектоскопів, прилади гамма-каротажу тощо.
  • Товари військового призначення та подвійного використання.
    Наприклад, екранувальні матеріали, які поглинають радіоелектронне випромінювання, телекомунікаційне обладнання з кодуванням сигналу з боку користувача, системи виявлення та визначення місця розташування, снайперські приціли, коліматори, тепловізори, прилади нічного бачення тощо.
  • Порнографічні матеріали, контрафактну й фальсифіковану продукцію та аморальні товари.
  • Людські останки, людські органи, людські тканини.
  • Алкогольні напої, тютюнові вироби та рідини, що використовуються в електронних сигаретах (заборона тільки для фізичних осіб).
  • Живих тварин.
  • Предмети, які становлять національне, історичне або культурне надбання українського народу, визначені законодавством України.
  • Вкладення, що містять літієві елементи та/або батареї (телефони, планшети, повербанки, ноутбуки, гіроскутери та моноколеса, вейпи, інші побутові прилади та інструменти з літієвими акумуляторами).
  • Будь-які вогненебезпечні товари, наприклад, спиртовмісні парфуми, ефірні олії, гель-лаки, засоби у балонах під тиском (лаки для волосся, дезодоранти-спреї тощо).
  • Інші предмети, ввезення яких заборонено до країн відповідно до їх законодавства та актів Всесвітнього поштового союзу.

Вимоги Державної митної служби України

Наголошуємо, що забороняється переміщення (пересилання) в міжнародних поштових відправленнях:

  • товарів, заборонених Митним кодексом України та іншими законодавчими актами України, відповідно до ввезення на митну територію України або вивезення з цієї території;
  • товарів, відправлених із порушенням митних правил;
  • товарів, щодо яких відсутні відповідні дозвільні документи, у разі застосування заходів нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності;
  • товарів, що класифікуються в 1–24 групах згідно з УКТ ЗЕД, що переміщуються (пересилаються) на адресу громадян або відправляються громадянами, крім харчових продуктів загальною вагою не більш як 10 кілограмів в упакуванні виробника;
  • товарів, зазначених у переліку товарів, вивезення (пересилання) яких громадянами за межі митної території України не допускається, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 28 травня 2012 року №468.

Державна митна служба України повідомляє, що на офіційному вебпорталі розміщено актуалізовані переліки товарів з визначеними кодами згідно з УКТ ЗЕД, на переміщення яких через митний кордон України у відповідному напрямку встановлено обмеження або заборони.

Споживачі послуг поштового зв’язку!

Міжнародні поштові відправлення, які переміщуються через митний кордон України, підлягають митному контролю. Згідно з законодавством України та положеннями Актів Всесвітнього поштового союзу, виконання яких є обов’язковим для всіх країн – членів ВПС, оператори поштового зв’язку не несуть жодної відповідальності за дії й рішення, прийняті митними службами при перевірці міжнародних поштових відправлень, що підлягають митному контролю.

Звертаємо увагу!

Згадана інформація стосується заборони та обмеження на ввезення тих чи інших товарів до іноземних країн. Ознайомтеся зі специфікою проходження митниці певними категоріями товарів для фізичних осіб.

Вироби, що становлять небезпеку при міжнародному транспортуванні, можуть бути вилучені з міжнародних відправлень на етапі перетину кордону або в транзитних установах обміну. Ознайомтеся з повним переліком заборонених вкладень.