Предмети, що заборонені до пересилання

Спеціальні положенн я (митні та інші):

Перелік товарів, заборонених до переслання або на пересилання яких діють певні обмеження

Відповідно до ст. 14 Закону України «Про поштовий зв’язок» забороняються до пересилання у МПВ вкладення, які можуть становити загрозу життю та здоров’ю людей, призводити до знищення чи псування (пошкодження) інших поштових відправлень та поштового обладнання.

У внутрішніх поштових відправленнях забороняється пересилати:

 • Вогнепальну зброю усіх видів і боєприпаси до неї (крім несправних частин рушниць, які відправляються магазинами мисливських і рибальських знарядь, правлінням Товариства мисливців і рибалок на адресу заводів-виготовлювачів або майстерень з ремонту рушниць, а також цими заводами або майстернями на адресу відповідних магазинів і правління Товариства мисливців і рибалок).
 • Холодну зброю усіх видів; вибухові та легкозаймисті речовини; наркотичні засоби, психотропні речовини, їх аналоги та прекурсори, включені Комітетом з контролю за наркотиками при МОЗ до переліку наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів і прекурсорів, що підлягають спеціальному контролю відповідно до законодавства.
 • Токсичні та радіоактивні речовини, ртуть, кислоти, мінеральні добрива, отруйні, їдкі речовини.
 • Отруйні рослини та тварин.
 • Національну валюту (крім нумізматичних монет та їх колекцій), іноземну валюту; продукти, які швидко псуються (сирі м’ясо, рибу, птицю, яйця, молоко, субпродукти, вироби з м’яса, риби, птиці, молока, яєць з терміном реалізації до 72 годин, продукти з терміном реалізації до 10 діб). У місцевостях, де держінспекціями з карантину рослин і тварин оголошено особливий карантинний режим, також може бути обмежено або заборонено пересилання посилок з овочами, фруктами, насінням, розсадою та рослинами, готовими харчовими продуктами тваринного походження.

У міжнародних поштових відправленнях забороняється пересилати:

 • Вогнепальну зброю усіх видів, її частини й боєприпаси до неї, макети зброї, її повнорозмiрнi моделі та точні копії (зокрема іграшки та предмети декору, що мають вигляд вогнепальної чи вибухової зброї), пневматичну зброю, холодну зброю та інші предмети, спеціально призначені для нападу та оборони, електронно-променеву зброю усіх видів, електрошокові пристрої всіх видів. Наприклад, кулемети, пневматичні рушниці, рушниці для підводного полювання, кулі, шаблі, мисливські ножі, нунчаки, кастети, балончики з рідиною паралітичної дії, лазерні гармати тощо.
 • Вибухові речовини, сполуки, споряджені ними предмети, засоби підриву. Наприклад, тротил, порох, капсулі-детонатори, електродетонатори, шнури вогнепровідні та детонаційні, боєприпаси, саморобні вибухові суміші, ракети сигнальні й освітлювальні, фальшфеєри, димопатрони, шашки посадочні, сірники термітні, сірники підривника, петарди залізничні, вогні бенгальські, вогні феєрверку, люскугелі, вироби піротехнічні побутові й подібні до них предмети та саморобні засоби і вироби, газові балончики, що містять нервово-паралітичні, сльозогінні, отруйні та сильнодійні гази тощо.
 • Легкозаймисті гази, незаймисті й нетоксичні гази (рідкі криогенні гази), токсичні гази. Наприклад, гази в будь-якому упакуванні, ємності з аерозолями, запальнички, заправні балончики, вогнегасники тощо.
 • Гази стиснені та скраплені для побутового і промислового використання. Наприклад, пропан-бутан, азот, неон, аргон, кисень, хлор тощо.
 • Отруйні та сильнодійні речовини в будь-якому фізичному стані незалежно від форми та якості їх упакування. Наприклад, бруцин, нікотин, стрихнін, формалін, антифриз, етиленгліколь, ртуть, ціанисті препарати, циклон, ціанплав та речовини з подібними властивостями тощо.
 • Їдкі та корозійні речовини. Наприклад, соляну, сірчану, азотну кислоти; калієві, натрієві луги; хлорне вапно, електроліт акумуляторний та речовини з подібними властивостями.
 • Радіоактивні речовини та матеріали будь-якого ступеня потенційного ризику, форми виготовлення чи фізичного стану та фізичних властивостей. Наприклад, ізотопи для цілей діагностики й лікування, головки дефектоскопів, прилади гамма-каротажу тощо.
 • Інфекційні речовини, тобто речовини, що містять патогенні організми, які викликають захворювання людей або тварин. Наприклад, мікроорганізми (зокрема бактерії, віруси, рикетсії, паразити, грибки), інфекційні агенти, такі як пріони, вакцини, медичні й клінічні відходи, біозразки тощо.
 • Товари військового призначення та подвійного використання. Наприклад, екранувальні матеріали, які поглинають радіоелектронне випромінювання, телекомунікаційне обладнання з кодуванням сигналу з боку користувача, системи виявлення та визначення місця розташування, снайперські приціли, коліматори, тепловізори, прилади нічного бачення тощо.
 • Порнографічні матеріали, контрафактну й фальсифіковану продукцію та аморальні товари.
 • Людські останки, людські органи, людські тканини.
 • Наркотичні засоби, психотропні речовини, їх аналоги й прекурсори, включені ДСКН до переліку наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів і прекурсорів, що підлягають спеціальному контролю відповідно до законодавства.
 • Алкогольні напої, тютюнові вироби та рідини, що використовуються в електронних сигаретах (заборона тільки для фізичних осіб).
 • Живих тварин.
 • Дозволи на право носіння зброї, трудові книжки, військові квитки, документи, що посвідчують особу (крім пересилання в реєстрованих міжнародних поштових відправленнях паспортів громадянина України для виїзду за кордон, а також у період дії воєнного стану або на період, що закінчується останнього числа місяця, у якому завершується дія карантину, встановленого на території України Кабінетом Міністрів України, паспортів громадянина України, посвідчення особи на повернення в Україну).
 • Предмети, які становлять національне, історичне або культурне надбання українського народу, визначені законодавством України.
 • Вкладення, що містять літієві елементи та/або батареї (телефони, планшети, повербанки, ноутбуки, гіроскутери та моноколеса, вейпи, інші побутові прилади та інструменти з літієвими акумуляторами).
 • Будь-які вогненебезпечні товари, наприклад, спиртовмісні парфуми, ефірні олії, гель-лаки, засоби у балонах під тиском (лаки для волосся, дезодоранти-спреї тощо).

Вимоги Державної митної служби України

Наголошуємо, що забороняється переміщення (пересилання) в міжнародних поштових відправленнях:

 • товарів, заборонених Митним кодексом України та іншими законодавчими актами України, відповідно до ввезення на митну територію України або вивезення з цієї території;
 • товарів, відправлених із порушенням митних правил;
 • товарів, щодо яких відсутні відповідні дозвільні документи, у разі застосування заходів нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності;
 • товарів, що класифікуються в 1–24 групах згідно з УКТ ЗЕД, що переміщуються (пересилаються) на адресу громадян або відправляються громадянами, крім харчових продуктів загальною вагою не більш як 10 кілограмів в упакуванні виробника;
 • товарів, зазначених у переліку товарів, вивезення (пересилання) яких громадянами за межі митної території України не допускається, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 28 травня 2012 року №468.

Державна митна служба України повідомляє, що на офіційному вебпорталі розміщено актуалізовані переліки товарів з визначеними кодами згідно з УКТ ЗЕД, на переміщення яких через митний кордон України у відповідному напрямку встановлено обмеження або заборони.

У міжнародних посилках та бандеролях забороняється пересилати:

 • Письмові повідомлення, що мають характер ділового й особистого листування, а також будь-яку кореспонденцію, яка не належить відправникам або адресатам (одержувачам), за винятком рахунків та описів вкладення.

Споживачі послуг поштового зв’язку!

Міжнародні поштові відправлення, які переміщуються через митний кордон України, підлягають митному контролю. Згідно з законодавством України та положеннями Актів Всесвітнього поштового союзу, виконання яких є обов’язковим для всіх країн – членів ВПС, оператори поштового зв’язку не несуть жодної відповідальності за дії й рішення, прийняті митними службами при перевірці міжнародних поштових відправлень, що підлягають митному контролю.

Звертаємо увагу!

Згадана інформація стосується заборони та обмеження на ввезення тих чи інших товарів до іноземних країн. Ознайомтеся зі специфікою проходження митниці певними категоріями товарів для фізичних осіб.

Вироби, що становлять небезпеку при міжнародному транспортуванні, можуть бути вилучені з міжнародних відправлень на етапі перетину кордону або в транзитних установах обміну. Ознайомтеся з повним переліком заборонених вкладень.