Алея поштових марок

Алея поштових марок — унікальний культурно-пізнавальний об’єкт, створений до 30-річчя незалежності України.

Її локація — Поштова площа, неподалік від першої Поштової станції — є символічною. На ній пишаються 30 поштових марок, що зібрали найвищі світові філателістичні нагороди та прославили нашу країну далеко за її межами. До того ж вибрані поштові марки популяризують світочів української науки й мистецтва, полотна всесвітньо відомих художників, споруди талановитих архітекторів, події світового значення та геніальні відкриття. Все те, що надихає та сприяє розвитку національної свідомості. Все те, що об’єднує нас.

Архангел Михаїл (мозаїка). Київ

Архангел Михаїл — один із символів Києва. Мозаїка з його зображенням прикрашає київську станцію метро «Золоті ворота».

Унікальне оздоблення створили художники Григорій Корінь та Володимир Федько.

Дизайн Наталії Андрійченко.

pages/aleia-poshtovykh-marok.aleia-poshtovykh-marok

Гіркокаштан звичайний

Каштан — зелений символ Києва. Із середини XX століття і до 1995 року стилізований листок каштана був основним елементом герба міста.

«Гіркокаштан звичайний» — стандартна поштова марка восьмого випуску «Листя».

Авторство Володимира Тарана.

pages/aleia-poshtovykh-marok.aleia-poshtovykh-marok

Котлета по-київськи

«Котлета по-київськи» — кулінарний символ столиці України.

На авторські права «котлети по-київськи» досі претендують українці, французи, росіяни й американці. За класичним рецептом її готують із курячого філе, а вершкове масло шматочком загортають всередину. «Котлеті по-київськи» надають форму еліпса, кулі або груші, вміщують у неї курячу кісточку, щоб було зручно тримати, змочують у клярі та обкачують у панірувальних сухарях. Смажать у фритюрі, а до столу подають, вдягнувши на кісточку паперову папільйотку.

Авторство Юліки Правдохіної.

pages/aleia-poshtovykh-marok.aleia-poshtovykh-marok

Київський фунікулер. 1959

Поштова марка присвячена одному із символів Києва — фунікулеру, напрочуд популярному серед жителів та гостей міста історичному об’єкту.

Авторство Віктора Зінченка.

pages/aleia-poshtovykh-marok.aleia-poshtovykh-marok

Українські писанки. Київщина

Одна з поштових марок малого аркуша «Українські писанки» 2000 року випуску, на якому представлені твори народних майстринь О. Білоус та З. Сташук.

Авторство Катерини Штанко.

pages/aleia-poshtovykh-marok.aleia-poshtovykh-marok

Сорочка (фрагмент). Київщина

Для українця вишивка — це не лише про красу. Це про відчуття єдності. Про мамині колискові й бабусин чай з липового цвіту. Про світлини у соняхах та херсонські кавуни, їси їх — і солодкий сік тече по підборіддю. Про гірські вершини й шум моря. Про сьогодні та вчора. Назавжди.

Кожен регіон України пишається своїми техніками. Серія «Вишивка — код нації» розпочинається випуском поштових марок із зображеннями вишивок із чотирьох регіонів України: Львівщини, Київщини, Вінниччини та Полтавщини. Київщину представляє жіноча сорочка з села Лецьки.

Експонат Національного центру народної культури «Музей Івана Гончара».

Дизайн Оксани Шуклінової.

Замовити поштові марки «Сорочка (фрагмент). Київщина»
pages/aleia-poshtovykh-marok.aleia-poshtovykh-marok

Передова

Укрпошта однією з перших серед поштових адміністрацій світу ввела в обіг поштову марку, присвячену боротьбі з коронавірусом — «Передова».

Коли всі інші країни розпочали боротьбу з пандемією COVID-19, Україна опинилася на передовій відразу двох фронтів. На одному — мужні військові боронять нашу територіальну цілісність та незалежність, на іншому — відважні медики щодня працюють, аби зберегти життя українців. Кожен виконує свій професійний обов’язок. Іноді, на жаль, ціною власного життя.

Авторство Нікіти Тітова.

pages/aleia-poshtovykh-marok.aleia-poshtovykh-marok

Листоноша Федір Фекета

Федір Фекета — уродженець закарпатського села Тур’ї Ремети, легендарна постать, листоноша-марафонець — довгих тридцять років доставляв пошту та став символом «приязності, тверезості, чесності й послужності». Щодня долав гірський шлях у майже 25 кілометрів до Ужгорода і назад.

Перший у світі пам’ятник листоноші було споруджено саме йому. У далекому 1839 році на фасаді місцевої церкви з’явилася меморіальна дошка з барельєфом сільського поштаря і написом: «Федір Фекета». А у 2003 році пам’ятник спорудили у закарпатському райцентрі Перечин.

Поштовий випуск «Листоноша Федір Фекета» (2020 р.) виборов срібло у конкурсі «Краща поштова марка Європи 2020 — вибір журі».

Авторство Ірини Медведовської.

Замовити поштові марки «Листоноша Федір Фекета»
pages/aleia-poshtovykh-marok.aleia-poshtovykh-marok

Леся Українка. 1871–1913

У 2021 році Україна й світ відзначають 150-річний ювілей однієї із найталановитіших письменниць — Лесі Українки. У поезіях Лесі Українки зустрічається більш як сорок інтерпретацій образу-символу квітки, що надало її творам оригінальності й барвистості. Як ескіз поштового блоку використано роботу Поліни Дорошенко, створену в рамках артпроєкту «Діячі України», у якому молоді художники й художниці сучасною графічною мовою передають характери відомих особистостей.

Авторство Поліни Дорошенко.

pages/aleia-poshtovykh-marok.aleia-poshtovykh-marok

Національна природа на межі зникнення. Карпати

Букові праліси й давні ліси Карпат та інших регіонів Європи є об’єктом Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО (2017 р.). Карпатські гірські ліси — одні з найбільш значних прихистків для великих хижаків, зокрема бурого ведмедя.

На жаль, за даними ООН, ліси українських Карпат зникають із загрозливою швидкістю. Як наслідок — масштабні повені й руйнування, а також знищення унікальної екосистеми.

Представлені на поштових марках «Вбивчі коліщата» й «Крик Карпат» роботи юної художниці Ольги Сімоненко демонструють основну загрозу, перед якою опинилися Карпати, — масову вирубку лісів та жахливі наслідки цих незаконних дій для усіх їх мешканців.

Авторство Ольги Сімоненко.

Замовити поштові марки «Вбивчі коліщата» та «Крик Карпат»
pages/aleia-poshtovykh-marok.aleia-poshtovykh-marok

Пересадка рогівки ока

Наукові й технічні досягнення українських вчених є невіддільною складовою світових надбань. «Пересадка рогівки ока» — одна з трьох поштових марок, випущених Укрпоштою в рамках співпраці з артпроєктом «50 винаходів, які Україна подарувала світу».

Пересадка рогівки ока (з тіла покійної людини) була вперше здійснена хірургом Володимиром Філатовим у 1912 р. Це дозволило врятувати зір сотням тисяч людей.

Авторство Марії Омельчук.

pages/aleia-poshtovykh-marok.aleia-poshtovykh-marok

Соловейко східний

Соловейко — вільна пташка, співець добра та кохання, символ весни й волі, натхнення і таланту. Як вважають мовознавці, назва його походить від давньоруського слова «славій» — той, хто співає пісню-славу Богам. Українці здавна шанували цю маленьку пташку за чудовий спів.

Поштова марка «Соловейко східний» (2019 р.) здобула 1 місце у конкурсі «Краща поштова марка Європи — вибір колекціонера 2019».

Авторство Наталії Кохаль.

Замовити поштові марки «Соловейко східний»
pages/aleia-poshtovykh-marok.aleia-poshtovykh-marok

Слава Україні!

«Слава Україні!» — національне гасло й символ боротьби за незалежність. Однойменна поштова марка виготовлена у формі карти України на самоклейному папері. На марці використано авторський шрифт, спеціально розроблений для цього випуску Ольгою Верменич.

Поштова марка «Слава Україні!» — переможниця конкурсу «Краща поштова марка України 2019». На міжнародному конкурсі Nexofil Award 2020 (Мадрид, Іспанія) поштова марка «Слава Україні!» (2019 р.) здобула золото за найоригінальніший у світі формат.

Дизайн Ольги Верменич.

pages/aleia-poshtovykh-marok.aleia-poshtovykh-marok

Квіти України

Малий аркуш «Квіти України» (2000 р.) зайняв 3 місце у сьомому Всесвітньому Кубку Марки, який проводився Timropresse (м. Париж, Франція).

Авторство Катерини Штанко.

pages/aleia-poshtovykh-marok.aleia-poshtovykh-marok

Золото скіфів. Пектораль

Найголовніша знахідка ХХ століття — нагрудна прикраса скіфського царя із золота 958 проби вагою 1150 г та діаметром 30,6 см.

Датована ІV ст. до н.е. Знайдена українським археологом Борисом Мозолевським 21 червня 1971 р. під час розкопок кургану Товста Могила у Дніпропетровській обл. Зберігається в Києві у Державному музеї історичних коштовностей України.

Дизайн Марії Гейко.

pages/aleia-poshtovykh-marok.aleia-poshtovykh-marok

Еней був парубок моторний…

На поштовій марці представлено ілюстрацію Анатолія Базилевича до поеми «Енеїда» Івана Котляревського.

За ілюстрації до «Енеїди» Івана Котляревського видавництва «Дніпро» (Київ, 1968 р.) Анатолій Базилевич отримав звання «Заслужений діяч мистецтв УРСР». Над ілюстраціями до поеми митець працював десять років.

Дизайн Світлани Бондар.

pages/aleia-poshtovykh-marok.aleia-poshtovykh-marok

Лялька

«Лялька» — одна зі стандартних поштових марок сьомого випуску «Ужиткові речі».

Більшість із представлених на марках експонатів — з фондів Українського центру народної культури «Музей Івана Гончара» та Музею українського народного декоративного мистецтва.

Авторство Катерини Штанко.

pages/aleia-poshtovykh-marok.aleia-poshtovykh-marok

Кобза

Кобза — український музичний інструмент найдавніших часів, створений на основі інструментарію стародавніх слов’ян. Українські кобзарі були творцями усного героїчного епосу — козацьких дум та історичних пісень.

Поштова марка «Кобза» випущена у 2014 р. за програмою «Європа» на тему «Національні музичні інструменти».

Авторство Віталія Мітченка.

pages/aleia-poshtovykh-marok.aleia-poshtovykh-marok

Правка пил, 1927. О. Богомазов

Олександр Богомазов (1880–1930) — український живописець і графік світової слави. Один із фундаторів кубофутуризму, лідер і теоретик українського авангарду.

Актуальній у 1920-ті роки темі праці Олександр Богомазов присвятив картину «Правка пил» (1927 р.), у художньому вирішенні якої спи­рається на власну теорію. Уникаючи оповідності зображеної сцени, художник шукає закономірності співвідношення локально забарвлених кольорових плям на площині та розв’язує проблеми колориту.

Картина «Правка пил» зберігається у Національному художньому музеї України.

Дизайн Оксани Шуклінової.

Замовити поштові марки «Правка пил, 1927. О. Богомазов»
pages/aleia-poshtovykh-marok.aleia-poshtovykh-marok

Супрематична композиція 1, 1916. К. Малевич

Казимир Малевич (1879–1935) — український художник-авангардист польського походження, один із засновників нових напрямків в абстрактному мистецтві (супрематизму та кубофутуризму), педагог, теоретик мистецтва. Народився у Києві.

«Супрематична композиція 1», що зображена на марці, написана у 1916 році. Зберігалася у колекції українського мистецтвознавця та колекціонера Ігоря Диченка. Після його смерті дружина передала картину у державну власність. Зараз «Супрематична композиція 1» зберігається в Мистецькому арсеналі.

Дизайн Володимира Тарана.

pages/aleia-poshtovykh-marok.aleia-poshtovykh-marok

Одна дорога, 2010. Р. Мінін

Випуск на честь 85-річного ювілею Донецької області представляє сучасний український художник Роман Мінін, чия творчість нерозривно пов’язана з темою Донбасу.

За версією журналу Forbes у 2016 році Романа Мініна названо найперспективнішим українським художником.

На поштовій марці представлена робота «Одна дорога» (2010 р.). Використовуючи пластику народного мистецтва та індустріальний стиль, Роман Мінін об’єднує в художній гармонії образи Сходу та Заходу України.

Дизайн Наталії Андрійченко.

Замовити поштові марки «Одна дорога, 2010. Р. Мінін»
pages/aleia-poshtovykh-marok.aleia-poshtovykh-marok

Олімпійська команда України

Укрпошта у співпраці з Національним олімпійським комітетом України в лютому 2018 року, до ХХІІІ Зимових Олімпійських ігор у Кореї, випустила поштові марки «Олімпійська команда України».

Авторство Сергія та Олександра Харуків.

pages/aleia-poshtovykh-marok.aleia-poshtovykh-marok

Фінал Ліги Чемпіонів УЄФА. Київ 2018

Фінал Ліги чемпіонів УЄФА 2018 — завершальний матч Ліги чемпіонів УЄФА 2017–2018 років, 63-го сезону найпрестижнішого клубного футбольного турніру під егідою УЄФА та 26-го сезону в історії Ліги чемпіонів УЄФА.

Поштова марка присвячена проведенню 26 травня 2018 р. у Києві на НСК «Олімпійський» фіналу футбольної Ліги чемпіонів сезону 2017–2018 років.

pages/aleia-poshtovykh-marok.aleia-poshtovykh-marok

UEFA 50 років

УЄФА, або Союз європейських футбольних асоціацій — керівний орган європейського футболу. Асоціація асоціацій, що побудована за принципом представницької демократії. До її складу входять 55 національних асоціацій.

До 50-річчя УЄФА Укрпошта випустила ювілейну поштову марку.

Авторство Володимира Колдуненка.

pages/aleia-poshtovykh-marok.aleia-poshtovykh-marok

Козаки

У грудні 2020 року світ побачила перша українська поштова марка з доповненою реальністю — «Козаки». Її визнано кращою поштовою маркою 2020 р. На ній зображені улюблені для багатьох поколінь українців герої мультсеріалу «Козаки» — Око, Грай та Тур. За допомогою мобільного застосунку WowBoxAR герої поштової марки оживають.

Дизайн — Art Nation.

pages/aleia-poshtovykh-marok.aleia-poshtovykh-marok

Українське подвір’я

Поштовий блок «Українське подвір’я» 2011 року випуску здобув перемогу в номінації «Найкращий друк» в 11-ому щорічному китайському конкурсі-опитуванні на найкрасивішу закордонну марку.

Авторство Костя Лавра.

pages/aleia-poshtovykh-marok.aleia-poshtovykh-marok

Дитячі книжки. Кобиляча голова

Випуск 2010 року за програмою «Європа» на тему «Дитячі книжки» здійснено за участі видавництва «А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА».

Авторство Катерини Штанко.

pages/aleia-poshtovykh-marok.aleia-poshtovykh-marok

Доброго вечора, ми з України!

Поштовий випуск введено в обіг 28 липня 2022 року.

Культова фраза «Доброго вечора, ми з України!» стала лідеркою онлайн-голосування за сюжет нової поштової марки воєнного часу. Найкращий ескіз обирали майже 900 тис. респондентів, і більшості відгукнулася ілюстрація Анастасії Бондарець, що віддзеркалює завзяття українців.

Тираж поштової марки — 2 000 000 екземплярів.

Замовити поштові марки «Доброго вечора, ми з України!» номіналу W
Замовити поштові марки «Доброго вечора, ми з України!» номіналу M
pages/aleia-poshtovykh-marok.aleia-poshtovykh-marok

Пес Патрон

Поштовий випуск, присвячений талісману ДСНС та найвідомішому у світі песику-розмінувальнику Патрону, введено в обіг 30 серпня 2022 року.

«Пес Патрон» — перші благодійні поштові марки України. Зібрані кошти спрямовуються на придбання машини для розмінування Armtrac 400 й підтримку притулків для тварин.

Тираж маркового аркуша — 1 000 000 екземплярів.

Авторство Олександра Нікітюка.

Замовити поштові марки «Пес Патрон»
pages/aleia-poshtovykh-marok.aleia-poshtovykh-marok

Вільні. Незламні. Непереможні.

Поштовий випуск введено в обіг 24 серпня 2022 року, з нагоди Дня Незалежності України.

Кожна ілюстрація на поштовому блоці — трагічна історія українців, і об’єднані вони між собою одним словом — «війна»:

  • жінка на уламках зруйнованої квартири;
  • матір з немовлям, що переховуються у метро від ракетних ударів;
  • дівчинка перед згорілими автівками;
  • драматичний театр у Маріуполі, який став останнім прихистком для багатьох українців;
  • Святогірська лавра, що неодноразово піддавалася атаці окупантів;
  • дитячий візок, валізи й іграшки, що їх кинули на вокзалі.

І попри все українці демонструють стійкість та незламність.

Тираж — 1 000 000 екземплярів.

Авторство Антона Хрупіна.

Замовити поштовий блок «Вільні. Незламні. Непереможні»
pages/aleia-poshtovykh-marok.aleia-poshtovykh-marok

Слава Збройним Силам України!

Благодійний випуск «Слава Збройним Силам України!» введено в обіг 14 жовтня, до Дня захисників та захисниць України. Його присвячено кожному, хто рішуче витісняє агресора та оберігає країну на землі, у повітрі й на морі, а також віддав за це життя.

Зібрані кошти спрямовуються на потреби Збройних Сил України.

Аркуш включає шість художніх поштових марок:

  • «Десантно-штурмові війська ЗСУ»;
  • «Військово-Морські Сили ЗСУ»;
  • «Сухопутні війська ЗСУ»;
  • «Сили територіальної оборони ЗСУ»;
  • «Сили спеціальних операцій ЗСУ»;
  • «Повітряні Сили ЗСУ».

Авторство Антона Хрупіна.

Замовити поштові марки «Слава Збройним Силам України!»
pages/aleia-poshtovykh-marok.aleia-poshtovykh-marok