Порядок упакування поштових відправлень

Завантажити у форматі PDF

При упакуванні поштових відправлень враховуйте:

  • Паковання повинне забезпечувати цілісність вкладення при транспортуванні, різких змінах клімату, температури (при необхідності) або коливань атмосферного тиску (при перевезенні повітряним шляхом), а також можливість обробки й сортування відправлення з використанням технічних засобів і в ручному режимі.
  • Порядок упакування поштових відправлень залежно від вкладення встановлюється операторами поштового зв’язку. Останні можуть відмовити відправнику у прийманні поштового відправлення, якщо його паковання не відповідає вимогам порядку.
  • Розмір відправлення в пакованні, довжина сторін (мм) та маса (кг) повинні відповідати вимогам, визначеним внутрішніми нормативними документами, що затверджені наказами АТ «Укрпошта».
  • Упакування відправлень передбачає розміщення вкладення у пакувальну тару, а також пакування окремих елементів вкладення, підклеювання клапанів, прорізування вентиляційних отворів тощо, за виконання яких працівником об’єкта поштового зв’язку стягується додаткова плата відповідно до чинних тарифів на інші послуги поштового зв’язку.
  • Відправник може обирати паковання поштового відправлення в залежності від його виду, а також форми й характеру вкладення, з урахуванням часу на пересилання та інших умов, а також унеможливлення заподіяння шкоди працівникам поштового зв’язку або третім особам, забруднення чи пошкодження інших поштових відправлень і поштового обладнання.
  • Відповідальність за забезпечення належного паковання поштового відправлення покладається на відправника.

Важливо! Предмети, які вкладаються, не мають переміщуватися, тертися та битися одне об одне або об стінки паковання. Усі пустоти треба заповнювати наповнювачем (пінопластовим ущільнювачем, повітряно-бульбашковою плівкою, гофрокартоном тощо).

Поштове відправлення у заводському пакованні, яке відповідає вимогам цього Порядку, може додатково не пакуватися.

Для упакування внутрішніх поштових відправлень використовуються гофрокартонні коробки, тубуси, конверти, поліетиленові пакети, пакети з повітряною вставкою, цупкий папір, поліпропіленові мішки тощо (зразки пакувальної тари, що використовується в об’єктах поштового зв’язку при прийманні відправлень для пересилання, розміщуються на сайті АТ «Укрпошта»).

Особливості упакування предметів та речей

Опис вкладення Рекомендоване паковання
техніка та електроніка коробка з гофрокартону + ущільнювач (пінопласт, повітряно-бульбашкова плівка або гофрокартон)
предмети одягу, килими та інші м’які вироби
  • поліетиленова плівка або пакет типу «майка» + м’яка оболонка (тканина або стретч-плівка)
  • або

  • міцна й стійка до розривів, проколів та продавлювань стретч-плівка (не менш як два шари, які щільно прилягають один до одного, досягаючи герметичності паковання)
скляні чи інші крихкі предмети
  • коробка з тришарового гофрованого картону (кожен предмет окремо обгортається повітряно-бульбашковою плівкою) або дерев’яний ящик + захисний матеріал (пінопластовий ущільнювач, повітряно-бульбашкова плівка, гофрокартон тощо)
  • або

  • заводське паковання з перегородками
рідини у пластиковій чи металевій тарі (автокосметика, поліролі, масло для автівок тощо) та рідини в пляшках, зокрема з розпилювачем зверху, місткістю до 6 літрів
  • коробка з тришарового гофрованого картону
  • або

  • стретч-плівка (не менш як два шари), що не допускатиме витікання вмісту
  • Примітка: горловини пластикової чи металевої тари, які не мають спеціальної пломби чи замка, що запобігає відкриванню, зокрема пляшки з розпилювачем зверху, треба додатково обгорнути двома шарами стретч-плівки.

сухі барвники, такі як анілова синька тощо, небарвні сухі порошки й фарбувальні порошки Ящик чи мішок + додатковий ящик
сипучі матеріали та сухі суміші
  • мішок
  • або

  • стретч-плівка (не менш як два шари)
бджолині матки

спеціальне паковання (70×35×20 мм) + картонна тара з отворами для вентиляції (розміри залежать від кількості паковань з бджолиними матками; максимальні — 340×240×100 мм)

Примітка 1: бджолині матки пересилаються тільки за послугою Укрпошта Експрес. Оголошена цінність відправлення — 1 грн.
Примітка 2: поштові відправлення з вкладенням бджіл не приймаються до пересилання.

точні вимірювальні прилади

тверда тара із захисним матеріалом, що запобігає пошкодженню вкладення

Примітка: точні вимірювальні прилади зі скляними деталями упаковуються в ящики зі спеціальним кріпленням.

свіжі овочі та фрукти, що придатні для транспортування
  • дерев’яний (диктовий) ящик
  • або

  • Коробка з тришарового гофрованого картону, бічні стінки якої мають вентиляційні отвори або вертикальні розрізи, а також плетені кошики з твердим стійким дном (крім конусоподібних), верхня частина яких повинна бути обшита міцною тканиною

Примітка: овочі та фрукти, які мають щільну структуру, дозволяється пересилати насипом у мішках.

хутро й шкурки гризунів без спеціальної обробки, а також вовна, щетина, волос, пір’я та пух (за наявності ветеринарного свідоцтва, виданого Державною службою України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів) мішковина / торбинка з поліетиленової плівки / пакет типу «майка» + коробка з гофрокартону
саджанці дерев та кущів (малини, смородини, винограду тощо)
  • повітряно-бульбашкова плівка / гофрокартон + коробка з гофрокартону (тубус)
  • або

  • стретч-плівка (два шари)
предмети, які не складаються (креслярські дошки, дитячі санчата, валізи тощо) без паковання (адреса отримувача зазначається на самому предметі)
автопокришки та автомобільні диски
  • гофрокартонне паковання
  • або

  • стретч-плівка
великогабаритні та великовагові відправлення

дерев’яний піддон (палетування відправлень)

Примітка: відправлення, кількість яких становить п’ять і більше (згруповані відправлення), на палеті повинні бути розміщені відправником вертикально рівно без випнутих частин. Усі місця на палеті — обов’язково без розривів та деформацій. Палета обгортається не менш як трьома шарами стретч-плівки.​ Розміри палети: 800×1200; 1200×1000; 800×600. Максимальна маса — 800 кг, висота — 180 см.

великогабаритні та великовагові відправлення з випнутими елементами або такі, геометричні параметри яких сприяють їх пошкодженню чи пошкодженню інших відправлень

дерев’яне обрешетування (каркас з деревини)

Примітка: відправлення треба зафіксувати розпірками-фіксаторами, щоб уникнути переміщення, а вкладення — обгорнути повітряно-бульбашковою плівкою чи засипати пінопластовим наповнювачем, аби всередині не було порожніх місць. Заборонено для упакування використовувати суцільну деревину.

неподільні предмети у фабрично-заводському пакованні (дерев’яних диктових ящиках та коробках з міцного картону), яке відповідає встановленим параметрам та забезпечує збереження вкладення без додаткового паковання

На упаковці або конверті міжнародного відправлення має залишатися достатньо місця для нанесення службових позначок або накладання штемпелів та ярликів.

Важливо! Забороняється приймати для пересилання відправлення, що не відповідають вимогам цього Порядку, а саме: відправлення, що складаються з двох місць, прикріплені один до одного скотчем та оформлені з одним бланком супровідної адреси, упаковані користувачами у коробки зі звичайного картону (не гофрованого), з випуклими поверхнями, вм’ятинами, розривами (щілинами), вологими або жирними плямами, пошкодженим, забрудненим пакованням чи без нього або паковання, що не убезпечує вкладення від псування в процесі пересилання.