Порядок упакування поштових відправлень

Завантажити у форматі PDF

При упакуванні поштових відправлень для пересилання враховуйте наступне:

 • Тип пакування обирає відправник залежно від форми й характеру вкладення, виду відправлення з урахуванням часу на його доставку, а також унеможливлення заподіяння шкоди життю та здоров’ю працівників поштового зв’язку або третіх осіб, забруднення (пошкодження) інших поштових відправлень та поштового обладнання.
 • Пакування повинне забезпечувати схоронність вкладень, а також можливість безперешкодно наносити поштову адресу й інші відмітки та обробку відправлення за допомогою технічних засобів.
 • Упакування поштових відправлень передбачає розміщення вкладення у тару (ящик, коробку, мішок, цупкий папір, поліетиленову плівку тощо); упакування окремих елементів вкладення, підклеювання клапанів, прорізування вентиляційних отворів тощо, за виконання яких стягується додаткова плата відповідно до чинних тарифів на інші послуги поштового зв’язку.
 • Для упакування внутрішніх поштових відправлень можуть використовуватися поштові конверти, спеціальні конверти з полімерних матеріалів (поліетиленові пакети), цупкий папір, футляри, коробки, мішки, торбинки, пакети із повітряною вставкою, гофрокартонні ящики тощо.
 • Особливості упакування предметів та речей

  Техніка та електроніка

  Відправлення підлягає додатковому упакуванню у ящик з гофрокартону. Усі пустоти варто заповнити наповнювачем (ущільнювач пінопластовий, повітряно-бульбашкова плівка, гофрокартон).

  Одяг та інші м’які вироби

  Можуть упаковуватися у м’яку оболонку (тканину або стретч-плівку). Вкладення доцільно попередньо обгорнути поліетиленовою плівкою або іншим вологонепроникним матеріалом.

  Скляні чи інші крихкі предмети

  Упаковуються в ящик, виготовлений з тришарового гофрованого картону (кожен предмет варто попередньо обгорнути повітряно-бульбашковою плівкою), або дерев’яний ящик, заповнений відповідним захисним матеріалом (ущільнювач пінопластовий, повітряно-бульбашкова плівка, гофрокартон тощо).

  Рідини

  Рідини в пластиковій чи металевій тарі та рідини у пляшках, включно з тими, що зверху мають механізм із розпилювачем, ємністю до 6 літрів упаковуються в ящик, виготовлений з тришарового гофрованого картону, або у два шари стретч-плівки, щоб не допустити витікання вмісту.

  Сухі речовини

  Сухі барвники, такі як анілова синька, небарвні сухі порошки та фарбувальні порошки упаковуються в міцні ємності (ящик, мішок). Останні також необхідно розмістити в ящику.

  Сипучі матеріали

  Залежно від розмірів початкової оболонки упаковуються в мішок або в стретч-плівку не менше ніж двома шарами.

  Живі організми

  Живих бджіл, мушок родини дрозофіл, п’явок та паразитів необхідно поміщати в ящики із дерев’яних дощок. Усі сторони дощок мають бути щільно закріплені між собою за допомогою шурупів або цвяхів. Ящик повинен мати вентиляційний отвір, закритий щільною сіткою. Не допускаються пошкодження самого ящика та вентиляційного отвору. Не можна пересилати бджіл у ящиках із картону, з отворами у конструкції, що перевищують 2 мм, кріплення яких здійснено степлером. На адресному боці відправлення робиться відмітка «Обережно, бджоли». У неавтоматизованому відділенні поштового зв’язку ця відмітка зазначається на оболонці відправлення кульковою ручкою чи маркером (крім червоного, жовтого та зеленого кольорів) вручну.

  Точні вимірювальні прилади

  Упаковуються у тверду тару із захисним матеріалом, що запобігає пошкодженню вкладення під час пересилання. Прилади зі скляними деталями упаковуються в ящики зі спеціальним кріпленням.

  Свіжі овочі та фрукти

  Упаковуються у дерев’яні (диктові) ящики або ящики, виготовлені з тришарового гофрованого картону, бічні стінки яких мають вентиляційні отвори або вертикальні розрізи, а також у плетені кошики з твердим стійким дном (крім конусоподібних), верхня частина яких обшита міцною тканиною.

  Хутро й матеріали тваринного походження

  Хутро й шкурки гризунів без спеціальної обробки, а також вовна, щетина, волос, пір’я і пух за наявності ветеринарного свідоцтва, виданого Державною службою України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів, упаковуються у тканину (мішковину) чи торбинку з поліетиленової плівки, що вкладаються у ящики. Якщо на одну адресу відправляється кілька таких посилок, на кожну з них подається ветеринарне свідоцтво із зазначенням кількості хутра (шкурок гризунів або ваги вовни).

  Саджанці дерев та кущі саджанців

  Упаковуються в один шар повітряно-бульбашкової плівки або гофрокартон, які вкладаються до гофрокартонного ящика або упаковуються у два шари стретч-плівки залежно від розміру саджанця. Також допускається упакування у спеціальні тубуси.

  Пам’ятайте

 • Предмети, які не складаються (креслярські дошки, дитячі санчата, автопокришки, валізи, бідони, предмети із суцільного шматка, як, наприклад, шматки дерева чи металу, тощо), за винятком гострих і різальних предметів, розміри й маса яких не перевищують відповідні параметри, передбачені Правилами надання послуг, можуть пересилатися без упакування. У цьому разі адреса одержувача зазначається на самому предметі.
 • Для транспортування відправлень великих габаритів та ваги використовується дерев’яний піддон (палетування відправлень), який забезпечує цілісність вкладення та інших відправлень.
 • Для транспортування відправлень великих габаритів та ваги, які мають частини, що виступають, або геометричні параметри, які сприяють пошкодженню цього або інших відправлень, використовується дерев’яне обрешетування (каркас з деревини). Водночас відправлення фіксується розпірками-фіксаторами. Вкладення упаковуються в повітряно-пухирчасту плівку та засипаються пінопластовим наповнювачем, щоб усередині не було порожніх місць. Заборонено для пакування використовувати суцільну деревину.
 • Неподільні предмети у фабрично-заводському пакуванні (дерев’яних диктових ящиках та коробках з міцного картону), яка відповідає встановленим параметрам, забезпечує збереження вкладення та не може завдати шкоди іншим відправленням, приймаються без додаткового упакування.

Довідково: для пересилання відкритими подаються внутрішні поштові відправлення з оголошеною цінністю з описом вкладення. Інші внутрішні листи, бандеролі з оголошеною цінністю та посилки можуть подаватися у відкритому та закритому вигляді (за бажанням відправника).